Štatl za Husáka Zobrazit větší

Štatl za Husáka

040

Nový produkt

Brno v normalizační kocovině (1970-1989)

Více informací

Parametry

Autor Jana Soukupová
ISBN 978-80-7227-335-5
Vazba Vázaná
Počet stran 360
Vydavatel Druhé město

Více informací

Seriál novinových článků Brno před listopadem 1989 původně vycházel na stránkách jihomoravské přílohy MF DNES v letech 2011-12. Mapuje období 70. a 80. let v Brně z nejrůznějších úhlů. Popisuje oblíbené hospody, hotely, kulturní aktivity, známé postavičky, příhody a události a také fenomény tehdejší doby: volby, kolejní život, večírky, nezávislou kulturu, veletrhy, tehdejší dění vůbec a také zvlášť význačné události, to vše v Brně a ve vztahu k Brnu.

Zachycuje řadu podstatných, ale polozapomenutých brněnských fenoménů - zaniklé hospody Venuši, Forman, Střelák, ale i varieté Rozmarýn, fenomény jako Ronson klub, tehdejší drogovou scénu, dění kolem modré knížky a vojny, brněnské poezie, slavné sebevrahy, dobové sochy, plakáty, skautské a trampské hnutí, dálkové pochody, aktivity extrémních zážitků Kalvárie, "divoké" burzy desek, Kudrnovy aktivity, dění kolem Divadla na provázku, postavičky jako Franta Kocourek, Rudy Kovanda, Markýz, Homér atd. Dostalo se i na oběti tehdejšího režimu, seriál zmapoval i historii klíčových míst v Brně v 70. a 80. letech 20. století - Zelný trh, náměstí Svobody, Kamenku, hlavní nádraží atd.

Ohlasy přicházely ze všech koutů republiky i světa, zvláště populární byl seriál v řadách tehdejších takzvaných štatlařů, kteří z velké části v 70. a 80. letech emigrovali a na seriál reagovali z USA, Nového Zélandu, Austrálie a různých zemí Evropy. Ohlas celého seriálu byl na dnešní dobu naprosto mimořádný a také díky němu se podařilo shromáždit velkou sbírku unikátních archivních fotografií z té doby, jen z malé části otištěnou. Jistě by bylo přinejmenším smutné, aby takto cenný nasbíraný materiál skončil pouze v denním tisku, kde ani nebyl publikován kompletní. Proto vznikla tato kniha.