Historická mapa Králova Pole Zobrazit větší

Historická mapa Králova Pole (1907)

008

Nový produkt

Reprodukce plánu města Králova Pole z roku 1907.

Více informací

98 ks

390 Kč s DPH

Parametry

Rozměry 350 x 460 mm

Více informací

Plán pochází z období Rakousko-Uherské monarchie krátce po povýšení Králova Pole na město, které proběhlo v roce 1905. Jedním z důvodů pro vydání plánu bylo přejmenování mnoha ulic, ke kterému v důsledku povýšení došlo. Radnice novopečeného města se tehdy rozhodla zdůraznit jeho český charakter volbou názvů, které by připomínaly "významné doby z dějin našeho národa“. Většina z nich platí dodnes:
Doba Velké Moravy: Mojmír, Rostislav, Metoděj, Svatopluk.
Z doby Přemyslovců: Božetěch, Dalimil.
Doba husitská: Milíč, Hus, Jiří Poděbradský, Ctibor Tovačovský z Cimburka.
Doba českobratrská: Chelčický, Blahoslav, Daniel Adam z Veleslavína.
Národní obrození: Dobrovský, Jungmann, Šafařík, Čelakovský, Kollár, Tyl, Božena Němcová, Sušil, Hálek, Neruda, Palacký, Rieger, Havlíček, Barák, Sladkovský, Diviš, Ressl, Křižík, Třebízský, Šembera, Bartoš, Svatopluk Čech.
Jedna z královopolských ulic dnes nese také jméno tehdejšího starosty Josefa Červinky, který stál v čele těchto revolučních změn. Je to také jediný starosta, kterému se této pocty dostalo. Královo Pole se ze statutu města mohlo těšit pouze 14 let, než bylo roku 1919 spolu s dalšími obcemi a městem Husovicemi spojeno s Brnem.

Na vlastní mapě stojí za povšimnutí:
- Železniční vlečka do „Mundursdepa“ procházející dnešními ulicemi Kartouzská a Antonína Macka (zde je dodnes dochován násep a pražce).
- Tramvajová trať ukončená úvratí za Semilassem.
- Rozvíjející se areál Královopolské strojírny (Lederer-Porgess Königsfelder Maschinenfabrik), založené roku 1889 na Křižíkově ulici.
- Zámek se zahradou v místě dnešního ústavu na Kociánce.
- Rybník a plovárna C&K kadetní školy v místě dnešního nádraží. Vlastní kadetní škola se nacházela v bývalém kartuziánském klášteře na Třídě markraběte Jana Jindřicha (dnešní Božetěchova ulice), který byl zrušen Josefem II. v r. 1782. Později zde byly zřízeny kasárna a od r. 1877 zde byla umístěna kadetní škola (vojenská škola pro výcvik důstojníků). Dnes je v rekonstruovaném areálu Fakulta informačních technologií (FIT) VUT.
- Na mapě je také dobře vidět ambiciózní návrh územního plánu, jehož realizace zabrala následujících třicet let. Zejména část podél silnice do Žabovřesk zcela změnila tvář této městské části.