Obraz Zobrazit větší

Obelisk na Františkově (1820)

171

Nový produkt

Reprodukce ze souboru litografií "Brno po Napoleonovi" od brněnského měšťana Františka Richtra z let 1820-1828.

Pohled na tehdy zbrusu nový kamenný obelisk, který byl postaven na paměť vítězných bojů proti Napoleonovi v roce 1818.

Nabízíme ve formátu A4 nebo A3. Na přání můžeme dodat i vč. zarámování (s doplatkem).

Více informací

20 ks

199 Kč s DPH

Více informací

Sady na Františkově (dnešní Denisovy sady) byly založeny těsně po napoleonských válkách, kamenný obelisk byl postaven na paměť vítězných bojů proti Napoleonovi v roce 1818. Za obeliskem byla kolonáda a za ní pak budova biskupského sídla. Krásná vyhlídka z těchto míst lákala brněnské občanstvo k procházkám i k odpočinku s uklidňujícím pohledem na mírnou, kopcovitou krajinu, v jejímž předpolí se rýsoval starobrněnský gotický kostel. Západní strana sadů dávala nahlédnout do rovinné části města a okolí směrem jihovýchodním. Je obrazově zjištěno, že tehdy byl v samém sousedství pevnostních a kasárenských staveb Špilberku upravený sad se stylovou vyhlídkovou galerií nad starým městem a dalekým jižním okolím.

František Richter se narodil v Olomouci r. 1774 jako syn zlatníka. Od r. 1802 byl v Brně ranhojičem a vedle svého povolání se zabýval také malbou. Jeho obrazy Brna nejsou čistě malířským uměleckým projevem; jsou spíše rázu popisného a ukazují podobu města na počátku 19. století. S realistickou věrností zachytil ponapoleonské Brno z různých stran a při příležitostech, které dobře ilustrují tehdejší život. Umožnil tak i nám vidět město, jak vypadalo před 200 lety.

Podařilo se mu zachytit nejen architektonickou tvář města kolem roku 1825, ale také společenský život brněnských měšťanů na promenádách, vyjížďkách koňmo i při nejrůznějších zábavách v sadech. Dává nám také nahlédnout do života na předměstí, zavádí nás na náměstí při svátečních náladách, na přehlídku střeleckých gard. Ve svátečním úboru vystupuje zde měšťák devatenáctého století se svými zvyky, do nichž se mísí život starých rakouských vojenských posádek.

František Richter kromě rozsáhlého souboru litografií města Brna zanechal také na 200 akvarelů památných hradů na Moravě. Zemřel r. 1863 v Brně.

(částečně převzato z doprovodných textů dr. Františka Kubišty)