Obraz Zobrazit větší

Pohled na Brno od Židenic (1825)

Nový produkt

Z výšin nad Židenicemi, severovýchodně od města, je jeden z nejkrásnějších pohledů na město, které se nám jeví jako mohutná, panoramaticky obrazová kompozice. V popředí vpravo klášter premonstrátů v Zábrdovicích s kostelem Nanebevzetí Panny Marie.

Více informací

20 ks

199 Kč s DPH

  • A4
  • A3

Parametry

Autor František Richter
Rozměry A3 nebo A4
Rok vydání 1820

Více informací

Nabízíme ve formátu A4 nebo A3. Na přání můžeme dodat i vč. zarámování (s doplatkem).

František Richter se narodil v Olomouci r. 1774 jako syn zlatníka. Od r. 1802 byl v Brně ranhojičem a vedle svého povolání se zabýval také malbou. Jeho obrazy Brna nejsou čistě malířským uměleckým projevem; jsou spíše rázu popisného a ukazují podobu města na počátku 19. století. S realistickou věrností zachytil ponapoleonské Brno z různých stran a při příležitostech, které dobře ilustrují tehdejší život. Umožnil tak i nám vidět město, jak vypadalo před 200 lety.

Podařilo se mu zachytit nejen architektonickou tvář města kolem roku 1825, ale také společenský život brněnských měšťanů na promenádách, vyjížďkách koňmo i při nejrůznějších zábavách v sadech. Dává nám také nahlédnout do života na předměstí, zavádí nás na náměstí při svátečních náladách, na přehlídku střeleckých gard. Ve svátečním úboru vystupuje zde měšťák devatenáctého století se svými zvyky, do nichž se mísí život starých rakouských vojenských posádek.

František Richter kromě rozsáhlého souboru litografií města Brna zanechal také na 200 akvarelů památných hradů na Moravě. Zemřel r. 1863 v Brně.

(částečně převzato z doprovodných textů dr. Františka Kubišty)