Žádné produkty
Ceny jsou s DPH
Nový produkt
Reprodukce ze souboru litografií "Brno po Napoleonovi" od brněnského měšťana Františka Richtra z let 1820-1828.
Nabízíme ve formátu A4 nebo A3. Na přání můžeme dodat i vč. zarámování (s doplatkem).
19 ks
Autor | František Richter |
Rozměry | A3 nebo A4 |
Rok vydání | 1820 |
Středu města věnoval Richter řadu obrázků, z nichž nejzajímavější byl pohled na Dolenní trh (dnešní Náměstí svobody). Uprostřed stál ještě kostel sv. Mikuláše, zbořený až v roce 1881; před ním byla umístěna vojenská strážnice. Z levé strany budil pozornost dům pánů z Lipé s charakteristickými arkýři po stranách. Vlevo v pozadí stál morový sloup a vpravo baroková kašna, která je dnes umístěna na nádvoří zemského muzea. Za domovními bloky pnul se kostel sv. Jakuba.
František Richter se narodil v Olomouci r. 1774 jako syn zlatníka. Od r. 1802 byl v Brně ranhojičem a vedle svého povolání se zabýval také malbou. Jeho obrazy Brna nejsou čistě malířským uměleckým projevem; jsou spíše rázu popisného a ukazují podobu města na počátku 19. století. S realistickou věrností zachytil ponapoleonské Brno z různých stran a při příležitostech, které dobře ilustrují tehdejší život. Umožnil tak i nám vidět město, jak vypadalo před 200 lety.
Podařilo se mu zachytit nejen architektonickou tvář města kolem roku 1825, ale také společenský život brněnských měšťanů na promenádách, vyjížďkách koňmo i při nejrůznějších zábavách v sadech. Dává nám také nahlédnout do života na předměstí, zavádí nás na náměstí při svátečních náladách, na přehlídku střeleckých gard. Ve svátečním úboru vystupuje zde měšťák devatenáctého století se svými zvyky, do nichž se mísí život starých rakouských vojenských posádek.
František Richter kromě rozsáhlého souboru litografií města Brna zanechal také na 200 akvarelů památných hradů na Moravě. Zemřel r. 1863 v Brně.
(částečně převzato z doprovodných textů dr. Františka Kubišty)