Historická mapa Králova Pole Zobrazit větší

Historická mapa Králova Pole (1907)

008

Nový produkt

Reprodukce plánu města Králova Pole z roku 1907.

Více informací

10 ks

390 Kč s DPH

Přidat na seznam přání

Parametry

Rozměry 350 x 460 mm

Více informací

Plán pochází z období Rakousko-Uherské monarchie krátce po povýšení Králova Pole na město, které proběhlo v roce 1905. Jedním z důvodů pro vydání plánu bylo přejmenování mnoha ulic, ke kterému v důsledku povýšení došlo. Radnice novopečeného města se tehdy rozhodla zdůraznit jeho český charakter volbou názvů, které by připomínaly "významné doby z dějin našeho národa“. Většina z nich platí dodnes:
Doba Velké Moravy: Mojmír, Rostislav, Metoděj, Svatopluk.
Z doby Přemyslovců: Božetěch, Dalimil.
Doba husitská: Milíč, Hus, Jiří Poděbradský, Ctibor Tovačovský z Cimburka.
Doba českobratrská: Chelčický, Blahoslav, Daniel Adam z Veleslavína.
Národní obrození: Dobrovský, Jungmann, Šafařík, Čelakovský, Kollár, Tyl, Božena Němcová, Sušil, Hálek, Neruda, Palacký, Rieger, Havlíček, Barák, Sladkovský, Diviš, Ressl, Křižík, Třebízský, Šembera, Bartoš, Svatopluk Čech.
Jedna z královopolských ulic dnes nese také jméno tehdejšího starosty Josefa Červinky, který stál v čele těchto revolučních změn. Je to také jediný starosta, kterému se této pocty dostalo. Královo Pole se ze statutu města mohlo těšit pouze 14 let, než bylo roku 1919 spolu s dalšími obcemi a městem Husovicemi spojeno s Brnem.

Na vlastní mapě stojí za povšimnutí:
- Železniční vlečka do „Mundursdepa“ procházející dnešními ulicemi Kartouzská a Antonína Macka (zde je dodnes dochován násep a pražce).
- Tramvajová trať ukončená úvratí za Semilassem.
- Rozvíjející se areál Královopolské strojírny (Lederer-Porgess Königsfelder Maschinenfabrik), založené roku 1889 na Křižíkově ulici.
- Zámek se zahradou v místě dnešního ústavu na Kociánce.
- Rybník a plovárna C&K kadetní školy v místě dnešního nádraží. Vlastní kadetní škola se nacházela v bývalém kartuziánském klášteře na Třídě markraběte Jana Jindřicha (dnešní Božetěchova ulice), který byl zrušen Josefem II. v r. 1782. Později zde byly zřízeny kasárna a od r. 1877 zde byla umístěna kadetní škola (vojenská škola pro výcvik důstojníků). Dnes je v rekonstruovaném areálu Fakulta informačních technologií (FIT) VUT.
- Na mapě je také dobře vidět ambiciózní návrh územního plánu, jehož realizace zabrala následujících třicet let. Zejména část podél silnice do Žabovřesk zcela změnila tvář této městské části.

Recenze

Žádný názor zákazník pro tuto chvíli.

Napsat recenzi

Historická mapa Králova Pole (1907)

Historická mapa Králova Pole (1907)

Reprodukce plánu města Králova Pole z roku 1907.